Vesoljsko plovilo Soyuz
PREGLED MEDNARODNIH NOVIC (Maj 2024)
Soyuz, katera koli od več različic sovjetskih / ruskih posadk, ki so bila lansirana od leta 1967, in najdlje v uporabi oblikovana posadka-vesoljska plovila. Prvotno zasnovano v sovjetskem oblikovalskem biroju za vesoljske konstrukcije Sergeja Korolyova (Energija) za SSSR-jev program za pristanek na Luni (uradno razveljavljen leta 1974), je modularno plovilo služilo predvsem kot trajekt posadke do in iz vesoljskih postaj, ki krožijo na Zemlji, in sicer na postajah Salyut, Mir in Mednarodna vesoljska postaja (ISS). Sojuz je ruska beseda za "zvezo".
raziskovanje vesolja: Soyuz
Korolyov in njegovi sodelavci so začeli delati leta 1962 na vesoljski ladji druge generacije, ki se bo imenovala Soyuz. Bilo bi veliko
Vozilo s sedem metričnimi tonami, dolgim 7 metrov, obsega tri module, ki so med seboj povezani - osrednji zvončast modul za spuščanje s konturiranimi kavči za kar tri osebe med vzponom, spuščanjem in pristankom; cilindrični servisni modul, nameščen na zadnji strani, ki zagotavlja pogon, življenjsko podporo in električno energijo; in sferični orbitalni modul spredaj, ki nosi priklopni sistem in vsebuje bivalne prostore in tovor za orbitalno fazo misije. Trije moduli ostanejo skupaj v celotni misiji, dokler vesoljsko plovilo ni deorbit; samo modul za spust se vrne na Zemljo nedotaknjen. Prva posadka Sojuza se je zgodila 23. aprila 1967. Njen edini poskusni pilot Vladimir Komarov je bil ubit, ko se padalci modula ni spustil po vstopu in se je modul strmoglavil - prva smrt ljudi med vesoljskim poletom.
Po izgubi dirke na Luno leta 1969 je Sovjetska zveza Soyuz prilagodila trajektnim posadkam na vesoljske postaje. Sojuz 11 je junija 1971 odpeljal prvotno posadko na postajo Salyut 1, toda po rekordnih 23 dneh na krovu so trije kozmonavti umrli, ko je njihov modul za spuščanje med vrnitvijo na Zemljo po naključju pritiskal. Pri preoblikovanju vesoljskega plovila, da bi preprečili še eno tovrstno nesrečo, je bil en kavč odstranjen, tako da je bil nameščen neodvisen sistem za življenjsko podporo posameznih tlačnih oblek. Spremenjena različica je priletela julija 1975 za testni projekt Apollo-Soyuz, prvo ameriško in sovjetsko skupno vesoljsko podjetje. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je bil razvit avtomatiziran derivat Sojuza, znan kot Progress, kot vozilo za ponovno oskrbo vesoljske postaje; tovorni in točilni moduli so v zasnovi Soyuz nadomestili orbitalne in spustne module. Njegova operativna uporaba se je začela leta 1978 z misijo na Salyut 6.
Prva večja prenova Soyuz je bila predstavljena leta 1979. Poklicala je Soyuz T, imela je napredno opremo in zmogljivosti ter obnovila tretji sedež posadke. Različica Soyuz TM, nadgradnja z različnimi novimi sistemi, je svoj prvi let posadila leta 1987, ko je z Mirjevo drugo posadko odpeljala na takratno vesoljsko postajo. Soyuz TMA je predstavil leta 2002 s posadko letala na ISS; njegova zasnova je vključevala spremembe, ki so ustrezale nekaterim zahtevam Nacionalne letalske in vesoljske uprave (NASA) kot rešilni čoln ISS, vključno z olajšanimi omejitvami višine in teže članov posadke. Nadgrajena različica Progress je bila uporabljena tudi za prevoz tovora na ISS. Po eksploziji ameriškega vesoljskega letala Columbia februarja 2003 in posledičnem prizemljenju ladjevja, je vesoljsko plovilo Soyuz nekaj časa predstavljalo edino sredstvo za menjave posadk ISS, dokler se julijski letali niso nadaljevali. Nova različica Soyusa, TMA-M, prvič predstavljena leta 2010. Po končanju ameriškega vesoljskega programa leta 2011 je Soyuz ponovno postal edino vesoljsko plovilo, ki je lahko na ISS odpeljalo astronavte. Nadgrajena različica MS z izboljšanimi solarnimi nizi in potisnimi napravami ter dodatnim ščitom pred mikrometeoroidi je prvič izstrelila leta 2016. Do razvoja novega ameriškega vesoljskega plovila je Soyuz edino vesoljsko plovilo, razen kitajskega Shenzhou (ki temelji na Soyuzu), ki letijo astronavti v vesolje.
V tabeli je prikazana kronologija vesoljskih letov v programu Soyuz.
Kronologija posadk misij Soyuz
poslanstvo | posadko | datumov | opombe | |
---|---|---|---|---|
Soyuz 1 | Vladimir Komarov | 23.-24. Aprila 1967 | prva nesreča s vesoljskim poletom, padalo je bilo med ponovnim vstopom nepravilno razporejeno | |
Sojuz 3 | Georgy Beregovoy | 26. - 30. oktober 1968 | poskusil pristati z brezpilotnim Soyuzom 2 | |
Sojuz 4 | Vladimir Šatalov | 14. do 17. januarja 1969 | 16. januarja pristali s Soyuzom 5 | |
Aleksej Jelisejev (navzdol) | ||||
Jevgenij Hrunov (navzdol) | ||||
Sojuz 5 | Boris Volynov | 15. – 18. Januarja 1969 | Jelisejev in Hrunov sta se odpravila do Sojuza 4 | |
Aleksej Jelisejev (gor) | ||||
Jevgenij Hrunov (gor) | ||||
Sojuz 6 | Georgy Shonin | 11. do 16. oktobra 1969 | Kubasov je izvajal poskuse varjenja; srečanje s Soyuzom 7 in 8 | |
Valery Kubasov | ||||
Soyuz 7 | Anatolij Filipčenko | 12. - 17. oktober 1969 | neuspešen poskus pristajanja s Soyuzom 8 | |
Vladislav Volkov | ||||
Viktor Gorbatko | ||||
Sojuz 8 | Vladimir Šatalov | 13. – 18. Oktobra 1969 | neuspešen poskus pristajanja s Soyuzom 7 | |
Aleksej Jelisejev | ||||
Sojuz 9 | Andrijan Nikolajev | 1–19. Junij 1970 | nov zapis o vzdržljivosti vesolja (17 dni 17 ur) | |
Vitalij Sevastijanov | ||||
Sojuz 10 | Vladimir Šatalov | 22. - 24. april 1971 | zasidrana s vesoljsko postajo Salyut, vendar okvarjena loputa na Sojuzu ni dovolila vstop posadke | |
Aleksej Jelisejev | ||||
Nikolaj Rukavishnikov | ||||
Soyuz 11 / Salyut 1 | Georgije Dobrovolsky | 6. - 29. junij 1971 | nov zapis o vzdržljivosti vesolja (23 dni 18 ur); prvo bivanje na vesoljski postaji (Salyut); posadka je umrla, ko je bila kapsula pod pritiskom med ponovno puščanjem | |
Viktor Patsayev | ||||
Vladislav Volkov | ||||
Soyuz 12 | Vasilij Lazarev | 27. - 29. september 1973 | preizkušene modifikacije Soyusa od katastrofe Soyuz 11 | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 13 | Pyotr Klimuk | 18–26. December 1973 | prvi vesoljski polet, namenjen enemu instrumentu, Orionskemu ultravijoličnemu teleskopu | |
Valentin Lebedev | ||||
Soyuz 14 / Salyut 3 | Pavel Popovič | 3–19. Julij 1974 | prva misija na vojaško vesoljsko postajo | |
Jurij Artjuhhin | ||||
Sojuz 15 | Gennady Sarafanov | 26.-28. Avgust 1974 | ni uspelo pristati s Salyutom 3 | |
Lev Dyomin | ||||
Soyuz 16 | Anatolij Filipčenko | 2–8. December 1974 | vaja za testni projekt Apollo-Soyuz | |
Nikolaj Rukavishnikov | ||||
Soyuz 17 / Salyut 4 | Aleksej Gubarev | 11. januar - 10. februar 1975 | izvajali študije meteorologije, sončne astronomije, atmosferske fizike | |
Georgy Grechko | ||||
Sojuz 18-1 | Vasilij Lazarev | 5. aprila 1975 | tretja faza ni uspela, zaradi česar je bilo treba zasilno pristati | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 18 / Salyut 4 | Pyotr Klimuk | 24. maj - 26. julij 1975 | nadaljevali poskuse na Sojuzu 17 | |
Vitalij Sevastjanov | ||||
Soyuz 19 | Aleksej Leonov | 15.-21. Julij 1975 | pristajal v vesolju z Apolonom | |
Valery Kubasov | ||||
Soyuz 21 / Salyut 5 | Boris Volynov | 6. julij - 24. avgust 1976 | misija prekinila zaradi škodljivega vonja | |
Vitalij Žolobov | ||||
Soyuz 22 / Salyut 5 | Valery Bykovsky | 15–23. Septembra 1976 | fotografirali dele vzhodne Nemčije v več valovnih dolžinah | |
Vladimir Aksjonov | ||||
Soyuz 23 | Vjačeslav Zudov | 14. do 16. oktobra 1976 | ni uspelo pristati s Salyutom 5 | |
Valerij Rozhdestvenski | ||||
Soyuz 24 / Salyut 5 | Viktor Gorbatko | 7. - 25. februar 1977 | nadomestil celoten dovod zraka Salyut 5 | |
Jurij Glazkov | ||||
Sojuz 25 | Vladimir Kovalyonok | 9–11. Oktober 1977 | ni uspelo pristati s Salyutom 5 | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 26 / Salyut 6 / Soyuz 27 | Jurij Romanenko | 10. december 1977 – 16. marec 1978 | nov zapis o vzdržljivosti vesolja (96 dni 10 ur) | |
Georgy Grechko | ||||
Soyuz 27 / Salyut 6 / Soyuz 26 | Vladimir Dzhanibekov | 10. do 16. januarja 1978 | prva posadka, ki se je na Zemljo vrnila z drugačnim plovilom, kot so ga začeli v | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 28 / Salyut 6 | Aleksej Gubarev | 2. - 10. marec 1978 | prvi češki astronavt (Remek) | |
Vladimír Remek | ||||
Soyuz 29 / Salyut 6 / Soyuz 31 | Vladimir Kovalyonok | 15. junij - 2. november 1978 | nov zapis o vzdržljivosti vesolja (139 dni 15 ur) | |
Aleksander Ivančenkov | ||||
Soyuz 30 / Salyut 6 | Pyotr Klimuk | 27. junij - 5. julij 1978 | prvi poljski astronavt (Hermaszewski) | |
Mirosław Hermaszewski | ||||
Soyuz 31 / Salyut 6 / Soyuz 29 | Valery Bykovsky | 26. avgust - 3. september 1978 | prvi nemški astronavt (Jähn) | |
Sigmund Jähn | ||||
Soyuz 32 / Salyut 6 / Soyuz 34 | Vladimir Lyakhov | 25. februar - 19. avgust 1979 | nov zapis o vzdržljivosti vesolja (175 dni 1 ura) | |
Valery Ryumin | ||||
Sojuz 33 | Nikolaj Rukavishnikov; | 10. - 12. april 1979 | prvi bolgarski astronavt (Ivanov) | |
Georgy Ivanov | ||||
Soyuz 35 / Salyut 6 / Soyuz 37 | Leonid Popov | 9. april - 11. oktober 1980 | nov vesoljski rekord (184 dni 20 ur) | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 36 / Salyut 6 / Soyuz 35 | Valery Kubasov | 26. maj – 3. junij 1980 | prvi madžarski astronavt (Farkas) | |
Bertalan Farkaš | ||||
Soyuz T-2 / Salyut 6 | Jurij Malyshev | 5. - 9. junij 1980 | testni let posodobljenega Sojuza | |
Vladimir Aksjonov | ||||
Soyuz 37 / Salyut 6 / Soyuz 36 | Viktor Gorbatko | 23.-31. Julij 1980 | prvi vietnamski astronavt (Tuân) | |
Phạm Tuân | ||||
Soyuz 38 / Salyut 6 | Jurij Romanenko | 18. - 26. september 1980 | prvi kubanski astronavt (Tamayo Méndez) | |
Arnaldo Tamayo Méndez | ||||
Soyuz T-3 / Salyut 6 | Leonid Kizim | 27. november - 10. december 1980 | opravila vzdrževanje in popravila Salyuta 6 | |
Oleg Makarov | ||||
Gennady Strekalov | ||||
Soyuz T-4 / Salyut 6 | Vladimir Kovalyonok | 12. marec - 26. maj 1981 | izvajali biomedicinske poskuse | |
Viktor Savinykh | ||||
Soyuz 39 / Salyut 6 | Vladimir Dzhanibekov | 22. - 30. marec 1981 | prvi mongolski astronavt (Gurragcha) | |
Jugderdemidiin Gurragcha | ||||
Soyuz 40 / Salyut 6 | Leonid Popov | 14. – 22. Maj 1981 | prvi romunski astronavt (Prunariu) | |
Dumitru Prunariu | ||||
Soyuz T-5 / Salyut 7 / Soyuz T-7 | Anatolij Berezovoj | 13. maj – 10. december 1982 | nov vesoljski zapis | |
Valentin Lebedev | ||||
Soyuz T-6 / Salyut 7 | Vladimir Dzhanibekov | 24. junij – 2. julij 1982 | prvi francoski astronavt (Chrétien) | |
Aleksander Ivančenkov | ||||
Jean-Loup Chrétien | ||||
Soyuz T-7 / Salyut 7 / Soyuz T-5 | Leonid Popov | 19–27. Avgust 1982 | druga ženska v vesolju (Savitskaya) | |
Aleksander Serebrov | ||||
Svetlana Savitskaya | ||||
Soyuz T-8 | Vladimir Titov | 20–22. April 1983 | ni uspelo pristati s Salyutom 7 | |
Gennady Strekalov | ||||
Aleksander Serebrov | ||||
Soyuz T-9 / Salyut 7 | Vladimir Lyakhov | 27. junij – 23. november 1983 | priložen Salyut 7 k eksperimentalni bateriji sončnih celic | |
Aleksandr Aleksandrov | ||||
Soyuz T-10 / Salyut 7 / Soyuz T-11 | Leonid Kizim | 8. februar - 2. oktober 1984 | nov vesoljski rekord (236 dni 23 ur) | |
Vladimir Solovjov | ||||
Oleg Atkov | ||||
Soyuz T-11 / Salyut 7 / Soyuz T-10 | Jurij Malyshev | 3. do 11. aprila 1984 | prvi indijski astronavt (Sharma) | |
Gennady Strekalov | ||||
Rakesh Sharma | ||||
Soyuz T-12 / Salyut 7 | Vladimir Dzhanibekov | 17. – 29. Julij 1984 | prva ženska, ki je hodila v vesolje (Savitskaya) | |
Svetlana Savitskaya | ||||
Igor Volk | ||||
Soyuz T-13 / Salyut 7 | Vladimir Dzhanibekov | 6. junij – 26. september 1985 (21. november [Savinykh]) | popravil mrtvo vesoljsko postajo | |
Viktor Savinykh | ||||
Soyuz T-14 / Salyut 7 | Vladimir Vasyutin | 17. september – 21. november 1985 (26. septembra [Grechko]) | misija prekinjena zaradi nepričakovane psihične bolezni Vasyutina | |
Aleksander Volkov | ||||
Georgy Grechko | ||||
Soyuz T-15 / Mir / Salyut 7 | Leonid Kizim | 13. marec - 16. julij 1986 | prvi vesoljski polet med dvema vesoljskima postajama | |
Vladimir Solovjov | ||||
Soyuz TM-2 / Mir | Aleksander Laveykin | 5. februar - 30. julij 1987 (29. december [Romanenko]) | nov vesoljski rekord vzdržljivosti (Romanenko; 326 dni 12 ur); dodatek k Miru modula Kvant 1 | |
Jurij Romanenko | ||||
Soyuz TM-3 / Mir | Aleksander Viktorenko | 22. julij - 30. julij 1987 (29. december [Aleksandrov]) | prvi sirski astronavt (Faris) | |
Aleksandr Pavlovič Aleksandrov | ||||
Mohamed Faris | ||||
Soyuz TM-4 / Mir | Vladimir Titov | 21. december 1987 - 21. december 1988 (29. december 1987 [Levčenko]) | nov vesoljski rekord (Titov in Manarov; 365 dni 23 ur) | |
Musa Manarov | ||||
Anatolij Levčenko | ||||
Soyuz TM-5 / Mir | Anatolij Solovjov | 7–17. Junij 1988 | drugi bolgarski astronavt (Aleksandrov) | |
Viktor Savinykh | ||||
leksandr Panayatov Aleksandrov | ||||
Soyuz TM-6 / Mir | Vladimir Lyakhov | 29. avgust - 7. september 1988 (4. april 1989 [Polyakov]) | prvi afganistanski astronavt (Mohmand) | |
Valery Polyakov | ||||
Abdul Ahad Mohmand | ||||
Soyuz TM-7 / Mir | Aleksander Volkov | 26. november 1988 - 27. april 1989 (21. december 1988 [Chrétien]) | Mir se je po tem, ko se je posadka vrnila na Zemljo, pustil nezaseden | |
Sergej Krikaljov | ||||
Jean-Loup Chrétien | ||||
Soyuz TM-8 / Mir | Aleksander Viktorenko | 5. september 1989 - 19. februar 1990 | dodatek k Mirtu modula Kvant 2 | |
Aleksander Serebrov | ||||
Soyuz TM-9 / Mir | Anatolij Solovjov | 11. februar - 9. avgust 1990 | dodajanje modula Kristall v Mir | |
Aleksander Balandin | ||||
Soyuz TM-10 / Mir | Gennady Manakov | 1. avgust - 10. december 1990 | posadka opravila vesoljski sprehod, da bi popravila poškodovano loputo na Kvantu 2 | |
Gennady Strekalov | ||||
Soyuz TM-11 / Mir | Viktor Afanasiev | 2. december 1990 - 26. maj 1991 (10. december 1990 [Akiyama]) | prvi japonski državljan v vesolju (Akiyama) | |
Musa Manarov | ||||
Akiyama Toyohiro | ||||
Soyuz TM-12 / Mir | Anatolij Artsebarski | 18. maj – 10. oktober 1991 (25. marec 1992 [Krikaljov] 26. maj 1991 [Šarman]) | prvi britanski astronavt (Sharman) | |
Sergej Krikaljov | ||||
Helen Sharman | ||||
Soyuz TM-13 / Mir | Aleksander Volkov | 2. oktober 1991 - 25. marec 1992 (10. oktober 1991 [Aubakirov; Viehböck]) | prvi avstrijski astronavt (Viehböck) | |
Toktar Aubakirov | ||||
Franz Viehböck | ||||
Soyuz TM-14 / Mir | Aleksander Viktorenko | 17. marec - 10. avgust 1992 (25. marec [Flade]) | prvi ruski vesoljski polet po razpadu ZSSR | |
Aleksander Kalery | ||||
Klaus-Dietrich Flade | ||||
Soyuz TM-15 / Mir | Anatolij Solovjov | 27. julij 1992 - 1. februar 1993 (10. avgust 1992 [Tognini]) | posadka izvedla vesoljske sprehode, da bi podaljšala življenjsko dobo Mir-a | |
Sergej Avdejev | ||||
Michel Tognini | ||||
Soyuz TM-16 / Mir | Gennady Manakov | 24. januar - 22. julij 1993 | na Mir postavil pristajalno tarčo, ki jo uporablja vesoljski shuttle Atlantis | |
Aleksandr Poleshchuk | ||||
Soyuz TM-17 / Mir | Vasilij Ciliblijev | 1. julij 1993 - 14. januar 1994 (22. julij 1993 [Haigneré]) | rahlo trčenje z Mirom | |
Aleksander Serebrov | ||||
Jean-Pierre Haigneré | ||||
Soyuz TM-18 / Mir | Viktor Afanasiev | 8. januar - 9. julij 1994 (22. marec 1995 [Polyakov]) | nov vesoljski rekord (Polyakov; 437 dni 18 ur) | |
Jurij Usačov | ||||
Valery Polyakov | ||||
Soyuz TM-19 / Mir | Jurij Malenčenko | 1. julij - 4. november 1994 | Malenčenko je opravil prvo ročno privezovanje ladje za ponovno oskrbo Progress | |
Talgat Musabajev | ||||
Soyuz TM-20 / Mir | Aleksander Viktorenko | 4. oktober 1994 - 22. marec 1995 (4. november 1994 [Merbold]) | prva ženska, ki je opravila dolgotrajni vesoljski polet (Kondakova) | |
Elena Kondakova | ||||
Ulf Merbold | ||||
Soyuz TM-21 / Mir | Vladimir Dežurov | 14. marec - 7. julij 1995 | prvi Američan, ki je letel na ruskem vesoljskem plovilu (Thagard); dodatek Spektr modula k Miru | |
Gennady Strekalov | ||||
Norman Thagard | ||||
Soyuz TM-22 / Mir | Jurij Gidzenko | 3. september 1995 - 29. februar 1996 | prvi Nemec, ki je hodil v vesolje (Reiter) | |
Sergej Avdejev | ||||
Thomas Reiter | ||||
Soyuz TM-23 / Mir | Jurij Onufrijenko | 21. februar - 2. september 1996 | dodatek Priroda modula Miru | |
Jurij Usačov | ||||
Soyuz TM-24 / Mir | Valerij Korzun | 17. avgust 1996 - 2. marec 1997 (2. september 1996 [André-Deshays]) | prva Francozinja v vesolju (André-Deshays) | |
Aleksander Kaleri | ||||
Claudie André-Deshays | ||||
Soyuz TM-25 / Mir | Vasilij Ciliblijev | 10. februar - 14. avgust 1997 (2. marec [Ewald]) | požar je resno poškodoval Mirov sistem za pridobivanje kisika (23. februarja); trčenje z modulom Spektr z luknjami Progress (25. junij) | |
Aleksander Lazutkin | ||||
Reinhold Ewald | ||||
Soyuz TM-26 / Mir | Anatolij Solovjov | 5. avgust 1997 - 19. februar 1998 | Mirov sistem za tvorbo kisika se je popravil | |
Pavel Vinogradov | ||||
Soyuz TM-27 / Mir | Talgat Musabajev | 29. januar - 25. avgust 1998 (19. februar [Eyharts]) | neuspešen poskus popravila sončne plošče Spektr | |
Nikolaj Budarin | ||||
Leopold Eyharts | ||||
Soyuz TM-28 / Mir | Gennady Padalka | 13. avgust 1998– 28. februar 1999 (28. avgust 1999 [Avdejev] 25. avgust 1998 [Baturin]) | prvi ruski politik v vesolju (Baturin) | |
Sergej Avdejev | ||||
Jurij Baturin | ||||
Soyuz TM-29 / Mir | Viktor Afanasiev | 20. februar - 28. avgust 1999 (28. februar [Bella]) | prvi slovaški astronavt (Bella) | |
Jean-Pierre Haigneré | ||||
Ivan Bella | ||||
Soyuz TM-30 / Mir | Sergej Zalyotin | 4. april – 16. junij 2000 | zadnji prebivalci Mir | |
Aleksander Kaleri | ||||
Soyuz TM-31 / ISS | Jurij Gidzenko | 31. oktober 2000 - 21. marec 2001 | prva posadka ISS (ekspedicija 1) | |
William Shepherd | ||||
Sergej Krikaljov | ||||
Soyuz TM-32 / ISS | Talgat Musabajev | 28. april – 6. maj 2001 | prvi vesoljski turist (Tito) | |
Jurij Baturin | ||||
Dennis Tito | ||||
Soyuz TM-33 / ISS | Viktor Afanasiev | 21–31. Oktober 2001 | menjava povratne plovila Soyuz za posadko ISS | |
Claudie Haigneré | ||||
Konstantin Kozejev | ||||
Soyuz TM-34 / ISS | Jurij Gidzenko | 25. april – 5. maj 2002 | prvi južnoafriški vesoljski popotnik (Shuttleworth) | |
Roberto Vittori | ||||
Mark Shuttleworth | ||||
Soyuz TMA-1 / ISS | Sergej Zalyotin | 30. oktober - 10. november 2002 | menjava povratne plovila Soyuz za posadko ISS | |
Frank De Winne | ||||
Jurij Lončakov | ||||
Soyuz TMA-2 / ISS | Jurij Malčenko Edward Lu | 26. april - 28. oktober 2003 | Posadka 7 ekspedicij na ISS | |
Edward Lu | ||||
Soyuz TMA-3 / ISS | Aleksander Kaleri | 18. oktober 2003 - 30. april 2004 (28. oktober 2003 [Duque]) | Posadka 8 ekspedicij (Kaleri, Foale) na ISS | |
Pedro Duque | ||||
Michael Foale | ||||
Soyuz TMA-4 / ISS | Gennadi Padalka | 19. april – 24. oktober 2004 (30. april [Kuipers]) | Posadka 9 posadke (Padalka, Fincke) na ISS | |
Andre Kuipers | ||||
Michael Fincke | ||||
Soyuz TMA-5 / ISS | Salizhan Sharipov | 14. oktober 2004 - 24. april 2005 (24. oktober 2004 [Shargin]) | Posadka 10 ekspedicij (Sharipov, Chiao) na ISS | |
Leroy Chiao | ||||
Jurij Šargin | ||||
Soyuz TMA-6 / ISS | Sergej Krikaljov | 15. april – 11. oktober 2005 (24. oktober [Vittori]) | Posadka 11 posadke (Krikalyov, Phillips) na ISS | |
Roberto Vittori | ||||
John Phillips | ||||
Soyuz TMA-7 / ISS | Valerij Tokarev | 1. oktober 2005 - 8. april 2006 (11. oktober 2005 [Olsen]) | Posadka 12 posadke (McArthur, Tokarev) na ISS | |
William McArthur | ||||
Gregory Olsen | ||||
Soyuz TMA-8 / ISS | Pavel Vinogradov | 30. marec - 29. september 2006 (8. april [Pontes]) | Posadka 13 ekspedicij (Vinogradov, Williams) na ISS; prvi brazilski astronavt (Pontes) | |
Jeffrey Williams | ||||
Marcos Pontes | ||||
Soyuz TMA-9 / ISS | Mihail Tyurin | 18. september 2006 - 21. april 2007 (29. september 2006 [Ansari]) | Posadka 14 ekspedicij (Lopez-Alegria, Tyurin) na ISS | |
Michael Lopez-Alegria | ||||
Anousheh Ansari | ||||
Soyuz TMA-10 / ISS | Oleg Kotov | 7. april – 21. oktober 2007 (21. april [Simonyi]) | Posadka 15 posadk (Kotov, Yurchikhin) na ISS | |
Fyodor Yurchikhin | ||||
Charles Simonyi | ||||
Soyuz TMA-11 / ISS | Jurij Malenčenko | 10. oktober 2007 - 19. april 2008 (21. oktober 2007 [Sheikh]) | Posadka 16 ekspedicij (Whitson, Malenchenko) na ISS; prvi malezijski astronavt (šeik) | |
Peggy Whitson | ||||
Šeik Muszaphar Šukor | ||||
Soyuz TMA-12 / ISS | Sergej Volkov | 8. april – 24. oktober 2008 (19. april [Yi]) | Posadka 17 posadk (Volkov, Kononenko) na ISS; prvi kozmonavt druge generacije (Volkov); prvi korejski astronavt (Yi) | |
Oleg Kononenko | ||||
Yi So-Yeon | ||||
Soyuz TMA-13 / ISS | Jurij Lončakov | 12. oktober 2008 - 8. april 2009 (24. oktober 2008 [Garriott]) | Posadka 18 posadke (Fincke, Lonchakov) na ISS; prva ameriška vesoljska popotnica druge generacije (Garriott) | |
Michael Fincke | ||||
Richard Garriott | ||||
Soyuz TMA-14 / ISS | Gennadi Padalka | 26. marec - 11. oktober 2009 (8. april [Simonyi]) | Ekspedicije 19 in 20 posadk (Padalka, Barratt); prva ponovitev vesoljskega turista (Simonyi) | |
Michael Barratt | ||||
Charles Simonyi | ||||
Soyuz TMA-15 / ISS | Roman Romanenko | 27. maj - 1. december 2009 | Ekspedicije 20 in 21 posadke; pripeljal ISS do polne šest osebja | |
Frank De Winne | ||||
Robert Thirsk | ||||
Soyuz TMA-16 / ISS | Maksim Surjajev | 29. september 2009 - 18. marec 2010 (11. oktober 2009 [Laliberté]) | 21 in 22 posadk (Suryaev, Williams) | |
Jeffrey Williams | ||||
Guy Laliberté | ||||
Soyuz TMA-17 / ISS | Oleg Kotov | 21. december 2009 - 2. junij 2010 | Odprave 22 in 23 posadke | |
Noguchi Soichi | ||||
Timothy Creamer | ||||
Soyuz TMA-18 / ISS | Aleksander Skvorcov | 4. april – 25. september 2010 | Odprave 23 in 24 posadke | |
Mihail Kornienko | ||||
Tracy Caldwell-Dyson | ||||
Soyuz TMA-19 / ISS | Fyodor Yurchikhin | 16. junij - 26. november 2010 | Ekspedicije 24 in 25 posadke | |
Shannon Walker | ||||
Douglas Wheelock | ||||
Soyuz TMA-01M / ISS | Aleksander Kaleri | 8. oktober 2010 - 16. marec 2011 | Posadke 25 in 26 posadk | |
Oleg Skripochka | ||||
Scott Kelly | ||||
Soyuz TMA-20 / ISS | Dmitrij Kondratjev | 15. december 2010 – 24. maj 2011 | Odprave 26 in 27 posadke | |
Paolo Nespoli | ||||
Catherine Coleman | ||||
Soyuz TMA-21 / ISS | Aleksander Samokutjajev | 5. april – 16. september 2011 | Ekspedicije 27 in 28 posadke | |
Andrei Borisenko | ||||
Ronald Garan | ||||
Soyuz TMA-02M / ISS | Sergej Volkov | 7. junij – 22. november 2011 | Ekspedicije 28 in 29 posadke | |
Furukawa Satoshi | ||||
Michael Fossum | ||||
Soyuz TMA-22 / ISS | Anton Škaplerov | 11. november 2011 - 27. april 2012 | Ekspedicije 29 in 30 posadke | |
Anatolij Ivanišin | ||||
Daniel Burbank | ||||
Soyuz TMA-03M / ISS | Oleg Kononenko | 21. december 2011 – 1. julij 2012 | Ekspedicije 30 in 31 posadke | |
André Kuipers | ||||
Donald Pettit | ||||
Soyuz TMA-04M / ISS | Gennady Padalka | 15. maj - 17. september 2012 | Odprave 31 in 32 posadke | |
Sergej Revin | ||||
Jožef Akaba | ||||
Soyuz TMA-05M / ISS | Jurij Malenčenko | 15. julij - 19. november 2012 | Ekspedicije 32 in 33 posadke | |
Sunita Williams | ||||
Hošide Akihiko | ||||
Soyuz TMA-06M / ISS | Oleg Novitsky | 23. oktober 2012 - 16. marec 2013 | Ekspedicije 33 in 34 posadke | |
Jevgenij Tarelkin | ||||
Kevin Ford | ||||
Soyuz TMA-07M / ISS | Roman Romanenko | 19. december 2012 - 14. maj 2013 | Ekspedicije 34 in 35 posadke | |
Chris Hadfield | ||||
Thomas Marshburn | ||||
Soyuz TMA-08M / ISS | Pavel Vinogradov | 28. marec - 11. september 2013 | Odprave 35 in 36 posadke | |
Aleksander Misurkin | ||||
Christopher Cassidy | ||||
Soyuz TMA-09M / ISS | Fyodor Yurchikhin | 28. maj - 11. november 2013 | Posadke 36 in 37 posadke; vesoljski sprehod se je zmanjšal, ko je v čelado Parmitano pritekla voda (16. julija) | |
Luca Parmitano | ||||
Karen Nyberg | ||||
Soyuz TMA-10M / ISS | Oleg Kotov | 25. september 2013 - 11. marec 2014 | Odprave 37 in 38 posadke | |
Sergej Rjazanski | ||||
Michael Hopkins | ||||
Soyuz TMA-11M / ISS | Mihail Tyurin | 7. november 2013 - 14. maj 2014 | Ekspedicije 38 in 39 posadke | |
Richard Mastracchio | ||||
Wakata Koichi | ||||
Soyuz TMA-12M / ISS | Aleksander Skvorcov | 25. marec - 11. september 2014 | Odprave 39 in 40 posadk | |
Oleg Artemjev | ||||
Steven Swanson | ||||
Soyuz TMA-13M / ISS | Maksim Surajev Gregory Wiseman Aleksander Gerst | 28. maj - 10. november 2014 | Odprave 40 in 41 posadke | |
Gregory Wiseman | ||||
Aleksander Gerst | ||||
Soyuz TMA-14M / ISS | Aleksander Samokutjajev | 26. september 2014 - 12. marec 2015 | Odprave 41 in 42 posadke | |
Yelena Serova | ||||
Barry Willmore | ||||
Soyuz TMA-15M / ISS | Anton Škaplerov | 24. november 2014 – 11. junij 2015 | Odprave 42 in 43 posadke | |
Samantha Cristoforetti | ||||
Terry Virts | ||||
Soyuz TMA-16M / ISS | Gennadi Padalka | 27. marec 2015 – 2. marec 2016 (12. september 2015 [Padalka]) | Ekspedicije 43, 44, 45 in 46 posadke (Padalka Expeditions 43 in 44) | |
Mihail Kornienko | ||||
Scott Kelly | ||||
Soyuz TMA-17M / ISS | Oleg Kononenko | 23. julij - 11. december 2015 | Ekspedicije 44 in 45 posadke | |
Yui Kimiya | ||||
Kjell Lindgren | ||||
Soyuz TMA-18M / ISS | Sergej Volkov | 2. do 12. september 2015 (2. marec 2016 [Volkov]) | Ekspedicije 45 in 46 posadk (Volkov); prvi danski astronavt (Mogensen) | |
Andreas Mogensen | ||||
Aydyn Aimbetov | ||||
Soyuz TMA-19M / ISS | Jurij Malenčenko | 15. december 2015 - 18. junij 2016 | Ekspedicije 46 in 47 posadke | |
Timotej Kopra | ||||
Timothy Peake | ||||
Soyuz TMA-20M / ISS | Aleksej Ovčinin | 19. marec - 7. september 2016 | Ekspedicije 47 in 48 posadke | |
Oleg Skripochka | ||||
Jeffrey Williams | ||||
Soyuz MS-01 / ISS | Anatolij Ivanišin | 7. julij - 30. oktober 2016 | Ekspedicije 48 in 49 posadke | |
Onishi Takuya | ||||
Kathleen Rubins | ||||
Soyuz MS-02 / ISS | Sergej Ridžikov | 19. oktober 2016– | Ekspedicije 49 in 50 posadk | |
Andrey Borisenko | ||||
Robert Kimbrough | ||||
Soyuz MS-03 / ISS | Oleg Novitsky | 18. november 2016– | Ekspedicije 50 in 51 posadke | |
Thomas Pesquet | ||||
Peggy Whitson |
Automat, katera koli veriga kavarn v New Yorku in Philadelphiji, kjer je bila pridobljena pripravljena hrana in pijača poceni, zlasti iz oddelkov na kovance. Joseph V. Horn in Frank Hardart sta leta 1888 v Philadelphiji odprla svojo prvo kosilo, deset let pozneje pa tudi
Chorzów, mesto, Śląskie województwo (pokrajina), južna Poljska. Nahaja se v središču zgornjelezijske kotline, industrijske in rudarske regije. Chorzów je obstajal že leta 1136, padel je pod nadzorom več srednjeevropskih sil in leta 1790 je postal eno prvih centrov za pridobivanje premoga